Badania przesiewowe

Active Place to wyjątkowy, bo pierwszy w Polsce klub fizjoterapeutyczny – łączący rehabilitację z zajęciami profilaktycznymi.

Co to są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe polegają na analizie postawy ciała i wychwyceniu ewentualnych nieprawidłowości. Pokazują nam czy dziecko potrzebuje rehabilitacji czy jego rozwój fizyczny przebiega prawidłowo.

Kiedy wykonać badania przesiewowe?

Bardzo ważne jest wykrycie wad postawy ciała na jak najwcześniejszym etapie. Badania przesiewowe należy rozpocząć w wieku przedszkolnym ze względu na intensywnie rozwijający się układ mięśniowy i kostny dziecka. Im szybsze wykrycie nieprawidłowości tym szybszy powrót do prawidłowej budowy ciała.

Jak wygląda badanie?

Badania przesiewowe wykonywane są w przedszkolu przez fizjoterapeutów za pomocą nowoczesnego i bezinwazyjnego sprzętu diagnostycznego.

Do diagnostyki służą:

  • Medi Mouse (analiza kręgosłupa)
  • Platforma Pedobarometryczną FreeMed (analiza stóp)
  • Videografię (analiza postawy ciała i chodu)

Fizjoterapeuta przeprowadza dodatkowo testy funkcjonalne, które pozwalają na ocenę ruchomości stawów i siły mięśniowej dziecka.

Diagnostyka kręgosłupa Medi Mouse

Komputerowe badanie stóp

Jaki jest efekt badań przesiewowych?

Efektem badań przesiewowych jest przygotowanie dla rodziców dokumentacji z uzyskanymi wynikami dziecka i zaleceniami dalszego postępowania, czy rehabilitacji.

W razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych zajęć w przedszkolu.

Jakie są korzyści dla przedszkola?

Przedszkole jest wzięte pod opiekę fizjoterapeutyczną. Zapewnia ona pomoc i rehabilitację na co dzień, a przede wszystkim gdy jest problem i niezbędny jest terapeuta.

Przedszkole jest pośrednikiem między fizjoterapeutami a rodzicami, którzy na bieżąco otrzymują informacje o stanie postawy dziecka.

Przedszkole jest miejscem pobytu, nauki, zabawy, jak również placówką, która umożliwia przeprowadzanie terapii. Rodzice nie muszą myśleć o dowożeniu dzieci na rehabilitacje.

Zaznaczanie punktów do pomiarów oraz testy funkcjonalne

Opracowanie wyników badań